Filtrasyon Teknolojileri

Evsel Endüstriyel Kum Filtrasyon Sistemleri

Kum filtrasyon sistemleri, askıda katı maddeleri gidererek, suda bulanıklığa sebep olan ve suyun görüntüsünü bozan; tortu, çamur gibi istenmeyen parametrelerin uzaklaştırılmasını sağlar.

 

Su kumun içinden akarken içinden akarken beraberindeki partiküller kum arasındaki gözeneklere sıkışarak filtrasyon işlemi gerçeklerşir. Böylece su berrak bir görünüm kazanır.  

 

Kum filtrelerinin pek çoğu otomatik geri yıkama kontrolörü ile donatılmıştır.  Kompakt dizaynı sayesinde operatör gereksinimi ve az yer kaplaması tercih sebeplerindendir. İlk yatırım maliyeti düşük olan kum filtre sistemlerinde, quartz, dereceli çakıl mineralleri ile filtrasyon sağlamaktadır. Kum filtrasyon sistemi doğru seçimi yüksek verim sağlar ve diğer filtrasyon sistemlerine giden yükü en asgari seviyeye indirir. Kum filtrasyon sistemleri çözünmemiş askıda katı maddelerin giderilmesini sağlarken, makine ve tesisatlarda oluşacak tıkanmaları ve enerji sarfiyatını da engellemiş olacaktır. 3-8 bar basınç aralığında çalışan kum filtre sistemlerin filtrasyon hassasiyeti 10 mikrona kadar düşebilmektedir. Kum filtre sistemlerinin temel bileşeni olan otomasyon (kontrol) valfleri, önceden belirlenmiş programa göre otomatik olarak ters yıkama işlemini yapmaktadır. Kum Filtreleri günümüzde  evsel ve endüstriyel amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır: 

how-does-a-sand-filter-works-compressor.
bwserviceflow_edited.jpg

Evsel Endüstriyel Aktif Karbon Filtrasyon Sistemleri

Aktif karbon filtresi veya GAC (Granül Aktif Karbon veya Granül Aktif Karbon) terimi yaygın olarak kullanılırken düzinelerce  farklı adsorbeyi ifade edebilir.

 

Aktif Karbon Filitre işlemi ile, gerek evsel gerekse endüstriyel amaçlı, ''içme ve kullanma sularında'' istenmeyen koku, klor ve bileşikleri, deterjan ve sanayi atıkları, hoş olmayan tat oluşturan organik maddeleri, petrol ve asbest gibi maddeleri giderilebilmektedir. Filtrasyon işleminde kullanılan aktif karbon minerali Hindistan cevizinin yüksek ısıda yakılması ile elde edilir. Bir uygulama için en uygun ve doğru maliyetli aktif karbonun seçilmesi en iyi şekilde uygulamanın gerekliliklerinin anlaşılması ve aktif karbonun fiziksel ve adsorptif özellikleriyle eşleştirilmesiyle yapılır. Gerek evsel içme suyu gerekse proses suları için uygun karbon ortamını seçmek karbon performansını iyileştirir, karbon değişimleri arasındaki süreyi artırır ve işletme maliyetlerini en aza indirmeye yardımcı olur. Özetle Aktif karbon sistemleri fiziki ve kimyasal arıtma yaparlar. Aktif karbon minerali, bir süre sonra doyuma ulaşır ve  değiştirilmesi gerekmektedir. Aktif Karbon Filtreler, polietilen veya çelik tankların içinde Quartz ve aktif karbondan oluşan yapıya sahip ve tam otomatik, zaman ayarlı valf veya yüzey borulamalı kontroller sayesinde, su ile ters yıkama yapılmaktadır.

Aktif Karbon Filtrasyon Sistemleri Kullanım Alanları

  • Reverse osmosis (Ters Osmoz) öncesi ön arıtım işlemi

  • Gıda endüstrisi

  • İlaç ve kimya endüstrisi

  • Mikroorganizmalardan arındırılmış su sağlanması

  • Gri su arıtımı sonrasında bahçe sulama hatalarında

  • Yeraltı suyu arıtımında

  • Yüzey suları arıtımında

  • Temiz su temini

filters-backwashed-with-air-and-water-si
bwserviceflow_edited.jpg
2020-04-21_edited.jpg

Torba, Kartuş / Seperatör  Filitrasyon Sistemleri

Suyun içindeki kum, mil, suda bulunan askıda katı madde (AKM), organik ve inorganik katı madde ve diğer katı partiküllerin tutulması için, kartuş tip filtreler kullanılır.

Firmaların ihtiyaçlarına göre 304 SS ve 316 SS paslanmaz çelik gövde veya basınca dauanaklı PVS içerisinde özel olarak tasarlanan çoklu filtre sistemleri değişik çap ve modellere göre dizayn edilebilmektedir.  Özellikle manuel filtre sistemlerinin tercih edildiği ve yer problemi olan işletmelerde, işletme debisine bağlı olarak çoklu kartuş filtre sistemleri sayesinde istenilen kalitede ürün (filtrat)  elde edilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çoklu kartuş filtrelerde gövde tamamen paslanmaz çelikten imal edildiği için son derece dayanıklıdır. Talep edilen mikron hassasiyetinde süzme yapmaları su arıtımında yaygın olarak tercih edilmelerine neden olmuştur. Bu tip filtrelerin en önemli avantajı suyu çok iyi filtre edebilmesi olup, tek gövde içerisine birden fazla filtre yerleştirilerek daha fazla su elde edebilmeyi sağlamaktadır.

Seperatör Filtre

How-it-Works-1024x972.jpg

Kartuş Filitre

5SFH-SB-226-2TC-1.jpg