top of page

Filtrasyon Teknolojileri

Karbon Filtrasyon Sistemleri

Su, aktif karbon filtre kartuşundan geçirilir. Karbon, sakıncalı kokuları, tatları, organik bileşikleri ve birçok tehlikeli kimyasalı emer.

Karbon absorpsiyonu en yaygın olarak kullanılan su filtrasyon sistemlerinden biridir. İki tür karbon filtre sistemi vardır - granül karbon ve katı karbon. Bir ısıl işlem süreci, toprağın filtreleme özelliklerini taklit eden bir süreçte kimyasal ve organik safsızlıkları yakalayan mikroskobik gözeneklere ve çatlaklara sahip "aktif" karbon oluşturur.

Bir karbon filtre sisteminin etkinliği, kullanılan karbonun türü ve miktarı, filtrenin tasarlanma şekli ve filtrenin kullanım süresinin uzunluğu gibi birçok faktöre bağlıdır.

Hangi Kirleticileri Kaldırır:
Hidrojen Sülfür, Radon, Klor, Uçucu Organik Bileşikler, Pestisitler, Benzen, Renkler, Kokular.

Avantajları:
Çözünmüş organik bileşikleri ve bazı kimyasalları etkin bir şekilde uzaklaştırır. Diğer filtreleme sistemleriyle birlikte iyi çalışır. Hoş olmayan kokuları ve tatları giderir

Dezavantajları:
Çoğu ağır metalleri çıkarmaz. Filtreler değiştirilmelidir, aksi takdirde filtreleme kapasitesi tehlikeye girer

Aktif Karbon Filtrasyon Sistemleri Kullanım Alanları

  • Reverse osmosis (Ters Osmoz) öncesi ön arıtım işlemi

  • Gıda endüstrisi

  • İlaç ve kimya endüstrisi

  • Mikroorganizmalardan arındırılmış su sağlanması

  • Gri su arıtımı sonrasında bahçe sulama hatalarında

  • Yeraltı suyu arıtımında

  • Yüzey suları arıtımında

  • Temiz su temini

Karbon Filtrasyon Sistemleri
2020-04-21_edited.jpg

Kum Filtrasyon Sistemleri

Kum filtrasyon sistemleri, askıda katı maddeleri gidererek, suda bulanıklığa sebep olan ve suyun görüntüsünü bozan; tortu, çamur gibi istenmeyen parametrelerin uzaklaştırılmasını sağlar.

 

Su kumun içinden akarken içinden akarken beraberindeki partiküller kum arasındaki gözeneklere sıkışarak filtrasyon işlemi gerçeklerşir. Böylece su berrak bir görünüm kazanır.  

 

Kum filtrelerinin pek çoğu otomatik geri yıkama kontrolörü ile donatılmıştır.  Kompakt dizaynı sayesinde operatör gereksinimi ve az yer kaplaması tercih sebeplerindendir. İlk yatırım maliyeti düşük olan kum filtre sistemlerinde, quartz, dereceli çakıl mineralleri ile filtrasyon sağlamaktadır. Kum filtrasyon sistemi doğru seçimi yüksek verim sağlar ve diğer filtrasyon sistemlerine giden yükü en asgari seviyeye indirir. Kum filtrasyon sistemleri çözünmemiş askıda katı maddelerin giderilmesini sağlarken, makine ve tesisatlarda oluşacak tıkanmaları ve enerji sarfiyatını da engellemiş olacaktır. 3-8 bar basınç aralığında çalışan kum filtre sistemlerin filtrasyon hassasiyeti 10 mikrona kadar düşebilmektedir. Kum filtre sistemlerinin temel bileşeni olan otomasyon (kontrol) valfleri, önceden belirlenmiş programa göre otomatik olarak ters yıkama işlemini yapmaktadır. Kum Filtreleri günümüzde  evsel ve endüstriyel amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır: ​

Kum Filtrasyon Sistemleri
Kum filtrasyon sistemleri, askıda katı maddeleri gidererek, suda bulanıklığa sebep olan ve suyun görüntüsünü bozan; tortu, çamur gibi istenmeyen parametrelerin uzaklaştırılmasını sağlar.
Kum Filtrasyon Sistemleri

Torba, Kartuş / Seperatör Filitrasyon

Suyun içindeki kum, mil, suda bulunan askıda katı madde (AKM), organik ve inorganik katı madde ve diğer katı partiküllerin tutulması için, kartuş tip filtreler kullanılır.

Firmaların ihtiyaçlarına göre 304 SS ve 316 SS paslanmaz çelik gövde veya basınca dauanaklı PVS içerisinde özel olarak tasarlanan çoklu filtre sistemleri değişik çap ve modellere göre dizayn edilebilmektedir.  Özellikle manuel filtre sistemlerinin tercih edildiği ve yer problemi olan işletmelerde, işletme debisine bağlı olarak çoklu kartuş filtre sistemleri sayesinde istenilen kalitede ürün (filtrat)  elde edilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çoklu kartuş filtrelerde gövde tamamen paslanmaz çelikten imal edildiği için son derece dayanıklıdır. Talep edilen mikron hassasiyetinde süzme yapmaları su arıtımında yaygın olarak tercih edilmelerine neden olmuştur. Bu tip filtrelerin en önemli avantajı suyu çok iyi filtre edebilmesi olup, tek gövde içerisine birden fazla filtre yerleştirilerek daha fazla su elde edebilmeyi sağlamaktadır.

Seperatör Filtre

Seperatör Filtre

Kartuş Filitre

Kartuş Filitre
bottom of page