top of page

Uzman görüşlerine göre; Daha Fazla Su İçmek Kadınlarda ''İ.Y.Enfeksiyonlarını''nı azaltır

Güncelleme tarihi: 24 Nis 2020Kadın olmanın bir sıkıntısı, idrar yolu enfeksiyonları (İYE) riskine daha çok maruz kalmalarıdır. Yıllar boyunca, kadınlar idrar yolu enfeksiyonlarından kaçınmanın sırrının her gün bol su içmek olduğunu iddia ediyorlar ve yeni araştırmalar bu defa gerçekten doğru olabileceklerini işaret ediyor. Yakın tarihli bir çalışma, artan su alımının tekrarlayan İYE'leri olan kadın hastalar üzerindeki etkilerine odaklanmıştır.


Çalışma katılımcıları, tekrarlayan İYE'lerden muzdarip 140 kadını içeriyordu.Katılımcılar kontrol ve deney grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı.Araştırmacılar, ortalama olarak, kadınların her gün yaklaşık 1,5 litre su içtiğini gördüler. Kontrol grubuna günde düzenli olarak su içmeye devam etmeleri talimatı verilirken, deney grubundan günlük su alımlarını günde 3 litre ikiye katlamaları istendi.Katılımcılar bir yıl boyunca takip edildi.Üyeler birbirlerini takip edebilirler ve takip edilebilirler, birbirlerinin profillerini kontrol edebilirler, insanların ne beğendiklerini görebilirler ve yorumlar hakkında bildirim alabilirler.


Deney grubunun sonuçları yıllık İYE sayısında yüzde 50'ye yakın bir düşüş göstermiştir. Ortalama olarak, su alımını artıran kadınlar, su alımlarını arttırmayan kadınlarda 3,2 İYE'ye kıyasla, yılda 1,7 İYE geçirmiştir. Bu, hidrasyonun idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede rol oynadığına dair somut kanıtları gösteren ilk çalışmadır.


Uzmanlar: “Veriler, hidrasyon durumunun İYE riski ile ilişkili olduğunu güçlü bir şekilde düşündürmektedir” dedi. “Bir kadının tekrarlayan İYE'si varsa, günlük sıvı alımını düşünmeli ve günde en az iki ila üç litreye çıkarmaya çalışmalıdır.”


İçtiğiniz suyun kalitesi sizin ve ailenizin genel sağlığı için büyük önem taşımaktadır.Bu yüzden arıtılmış ve filtrelenmiş su sizin için en iyi seçimdir.


Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları çekiyorsanız, antibiyotiklerle uygun tedavi için derhal doktorunuzu ziyaret ettiğinizden emin olun. İYE'ler, tedavi edilmezse kardiyovasküler sistemin daha fazla enfeksiyonuna ve hatta ölüme neden olabilecek ciddi bir enfeksiyon olabilir. Su alımınızı arttırmadan veya tekrarlayan İYE'leri tedavi planınızı herhangi bir şekilde değiştirmeden önce, düzenli sağlık uzmanınıza danışın.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Su Arıtma

Commentaires


bottom of page