top of page

Tam Otomatik Kum Filitrasyon SistemleriOtomatik Kum Filtreleri

Tüm sularda en belirgin kirlenme parametresi olan bulanıklık; suda askıda katı madde, organik madde, silis, tortu vb olduğunu göstermektedir. Bu kirleticiler arasında belirgin bir çapa sahip olanlar fiziksel tortu filtrasyon üniteleri ile arıtırız. Sularda bulunan bir çok kirletici ise, doğrudan filtrasyon ile sudan uzaklaştırılamaz. Bu kirleticiler genellikle okside edilerek, yada bazı kimyasallarla yumaklaştırılarak filtrelere alınırlar. Danecik çapları büyüyen kirleticiler böylelikle daha kolay ve yüksek bir verimde arıtılmış olurlar. Tortu filtreleri de tüm teknolojik ekipmanlar gibi tamamen doğadan esinlenerek bulunmuş ve geliştirilmiştir. Toprakta değişik katmanlarda süzülerek yeraltına ulaşan suların bulanıklık ve tortu içeriği yönünden yüzey sularına göre daha temiz olduğu görülmüş ve sular toprak katmanlarında filtre edilmeye başlanmıştır. Bu teknoloji bugün kullandığımız tortu filtrelerinde 5-6 katmanlı kum filtrelere, antrasit yada quartz minerali kullanımına gelmiştir.


Kum filtreleri iki ana kolda incelenebilir.

 • Açık Kum Filtreleri

 • Basınçlı Kum Filtreleri

Yüksek Kapasite ve Otomatik geri yıkama Multi-Media Filtreler gelişmiş su kalitesi filtreleme için tasarlanmıştır. Bu kalıcı medya, otomatik geri yıkama filtreler aşağı boyutu altında 20 mikron ve organik ve / veya inorganik askıda katı madde filitrelemek için tasarlanmıştır. Standart özellikler yüksek yapılı epoksi astarları, otomatik vanalar, isteğe bağlı yapısal çelik kızaklarla yer alabilir. Kullanım ve bakım yüklemesi kolay ve basit olacak şekilde tasarlanmıştır.

Tortu filtreleri de diğer tüm arıtma sistemlerinde olduğu gibi otomatik olarak çalışmaktadır. Bu filtrelerin otomasyonunu ise farklı yollar ve ekipmanlarla sağlayabiliriz. Ülkemizde bu sistemler için en çok kullanılan otomasyon yöntemi; Fleck, Sieta, Autotrol vb otomasyon valfleridir. Ancak, özellikle saatlik debiler yükseldiğinde pnömatik sistemler alternatif oluşturmaktadır.

Multi Media Filtreler suyun içerdiği askıda katı maddeleri, bulanıklığı ve diğer partükileri uzaklaştırmak amacı ile kullanılır.Sistem granülometre dereceleri farklı, birden fazla katmanın gövde içine yerleştirilmesi ile oluşur. Multi media filtrelerin, katı maddeleri sudan ayırmasının yanı sıra ikinci bir görevi kendisinden sonra konumlandırılacak olan ekipmanı korumasıdır. Filtrasyonu iyi yapılmış bir sistemde diğer arıtma filtrelerine gidecek olan yük minimize edileceğinden ekipmanların ömrü uzatılmış ve verimliliği arttırılmış olacaktır.

Multi Media Filtreler, proses suyu ve içme suyu arıtımında ön arıtma olarak veya atıksu arıtma sistemlerinden çıkan arıtılmış suyun bulanıklığının giderilmesinde de kullanılır.

Multi Media Filtreler,filtrasyon ihtiyacınızı karşılayacak çeşitli kapasiteler ve hızlar için en uygun çözümü sunmaktadır. İşletim rahatlığı ve servis desteği ile optimum süre çalışırlar.Multi Media Filtrelerin verimliliğini etkileyen parametreler ; filtre gövdesinin iyi yataklanması ve yüzey hızının doğru seçilmiş olmasıdır. İyi yataklanmış ve yüzey hızı kirlilik yüküne uygun seçilmiş bir Multi Media Filtrede filtrasyon hassasiyeti 15-20 mikronun altındadır.

Servis Periyodunda, süzülerek filtre katmanları arasında tutulan partiküller, geri yıkama periyodunda deşarj edilerek, filtre malzemesinin temizlenerek medianın tazelenmesi sağlanır.

Opsiyonel Özellikler

 • Elektrik aktüatörlü vanalar

 • Fark basınç kontrollü ters yıkama

 • Uygulamaya özel filtre dizaynı

 • Debi monitörü ve sensörü

 • Ters yıkama öncesi hava ile sıyırma

KUARTZ KUM FİLTRELERİ - MULTI MEDIA FİLTRELER

YEDEK MALZEMELER

Tam otomatik yıkamalı filtreler, yedek otomasyon vanaları, kuartz kum, antrasit gibi iç dolgu malzemeleri

Kuartz Kum Filtreleri

10 - 100 m3/h arası debiler için Aquamatic valf sistemi ile tam otomatik çalışan su filtreleri.

MultiMedia Su Filtreleri (Kuartz kum+Antrasit)

10 - 100 m3/h arası debiler için Aquamatic valf sistemi ile tam otomatik çalışan su filtreleri.

Yedek Malzemeler

 • Kuartz kum

 • Antrasit

 • Aquamatic otomasyon vanaları

Yedek Malzemeler

 • Kuartz kum

 • Granül Aktif Karbon

 • Aquamatic otomasyon vanaları


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Su Arıtma

Comments


bottom of page