top of page

SU ÜRETİMİN CAN DAMARIDIR!


Prowater Mühendislik ve Su Arıtma Sistemleriyle; sanayi, yiyecek ve içecek, petrol ve gaz, enerji ve güç, sağlık / hastane / biyo-ilaç, imalat ve belediye İçme suyu da dahil olmak üzere, konvansiyonel su arıtma çözümlerinin proje, imalat, taahhüt ve teknik servis desteğiyle 21 yıllık bir deneyime sahiptir. Yerinde araştırmalar ve keşif çalışmaları, analiz çalışmaları ve kendine özgü birikimiyle hazırladığı projelerle sanayi müşterilerinin farklı ihtiyaçlarına cevap verirmektedir.

Prowater çözümleri, sürdürülebilirlik hedefleri ve düşük yatırım ve işletme maliyetleri ile ülkemizde istenildiğinde suyun dokunduğu her yer de var oldu, sektöre yeni bir soluk ve farklılık getirdi.

  • Yiyecek & İçecek Üretimi

  • Petrol ve Gaz

  • Enerji ve Güç

  • İmalat

  • İlaç

  • Diğer sanayi hizmetleriSANAYİ DE SUYUN ÖYKÜSÜ


İnsanlık tarihi ne kadar eskiye dayanıyorsa, suyun öyküsü de o zaman başlıyor belki.

İnsanlık, kurdukları coğrafya ve iklim şartlarına göre, suyu depolamayı, sevk etmeyi ve filtrelemeyi başardılar.

Gerek suyun tüketilmesinde, gerek kullanılmasında, gerekse arıtılmasında sanayi devrimine kadar dikkat çekici aşamalar görülemedi.

(Ülke coğrafyamızda ise dikkatimizi çeken Osmanlılar döneminde uygulanan içme suyu kaynakların seçimleridir. Balyalarla pamuklar çeşitli su kaynaklarına daldırılır ve kurutulmaya bırakılırdı. En son işlemde tartılır, hafif gelen hangisiyse tercih o yönde yapılırdı.)

Buhar makinasının bulunması suya bilimsel yaklaşımları da beraberinde getirdi. Suyun fiziksel özellikleri, termodinamik değerleri, kimyasal yapısı, diğer moleküllerle bağlantıları, gazlarla olan ilişkileri teker teker tespit edildi. Bilim adamlarının yıllar boyunca süren bu deneysel çalışmaları kayıtlara alındı ve tablolar halinde yayınlandı.

Suyun özelliklerini içeren bu bilgilerden endüstriye hizmet eden bilim adamları ortaya koydukları teorilerde, mucitler ise keşif ettikleri makinaların  hesap ve tasarımlarında yararlandılar.

Böylece insanların, içmek, yıkanmak ve tarımda sulama için binlerce yıl kullandığı su 19. asrın içinde artık endüstrinin en önde gelen varlık maddesi "buhar" olarak insanlığın hizmetine girdi. Başlangıçta pistonlu buhar makinaları ile sanayiinin hemen her dalında uygulanan su buharı, daha sonra buhar türbinleri ile başta gemi ve lokomotif sanayii olmak üzere elektrik üretim kuvvet santrallarına kadar modern teknolojinin vazgeçilmez akışkanı halini aldı. Suyun buhar makinalarında kullanılmaya başlaması, aynı zamanda içindeki yabancı maddelerden arındırılması ihtiyacını doğurdu. Zamanla üretilen buharın basıncı arttıkça suyun saflığının arttırılmasının gerektiği anlaşılmış oldu.

Diğer taraftan her sahada gelişmekte olan sanayinin tükettiği kaliteli suyun önemi artarken sanayinin ürettiği atık suyun kirliliği problem olmaya başladı.

20. asra gelindiğinde suyun kullanıldığı her sahada, içinde taşıdığı yabancı maddelerden arındırılması gereği ortaya çıktı. Şimdiyse suyun içinde var olan zararlılardan ziyade zararsız sentetik kimyasalların kokteylin ciddi tehlikeler doğuracağı varsayılıyor ve olası kombinasyonların sonsuz olduğu düşünülüyor.

Suyun günümüzdeki konumu ise bir yandan tükettiğimiz temiz suyun, arıtılarak kullanılması zorunluluğunu, diğer yandan çevreye boşaltılan atık suyun ancak arıtılarak doğaya geri atılması veya geri kullanılması zorunluluğunu getirmiştir.

İnsanlık varlıkta kaldıkça suyun öyküsü hiç bitmeyecek gibi gözüküyor.


Hamza Eydalı
1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Su Arıtma

Comments


bottom of page