top of page

Neden Su Arıtma Sistemine İhtiyacınız Var?

Güncelleme tarihi: 24 Nis 2020


Temiz ve sağlıklı su içmek yaşam için vazgeçilmezdir. Öte yandan yemek pişirmek için gereklidir; Sebze ve meyveleri yıkamak için temiz su gereksinimi duyarız. Banyo için, temiz su kullanmak isteriz. Sağlığımızı korumak ve daha iyi hale getirmek için temiz suya ihtiyacımız vardır.Birçoğumuz nispeten temiz su kaynağına erişebilecek kadar şanslıyız. Her ne kadar suyunuzun şehriniz tarafından tüketime uygun hale getirilmiş olduğu düşünülse de, evinizi veya sağlığınızı korumak için yeterince temiz olduğu anlamına gelmez...

Aslında, su arıtma cihazları, hangi kimyasalların sudan evinize geçmesini engelleyecek bir duvardır. Siz ve aileniz mevcut en temiz ve lezzetli suya zahmetsiz ulaşmak istiyor musunuz? Aşağıdaki satırlarda su arıtma sistemlerinden bahsedeceğiz. Musluk suyunda neler olabileceğini ve bir su arıtma sistemiyle kirletici unsurları nasıl temizleyeceğimizi göreceğiz.

Musluk (Şebeke) Suyunda Neler Var ? Musluk suyu birçok yerde güvenlidir, ancak bu kirleticileri maruz kalmadığımız anlamına gelmez. Gerçekten de, yaşadığınız yere bağlı olarak, belediyenizin su sisteminde yüzen bakteri, kimyasallar ve pek çok kirleticileri su içerken bünyenize alıyor olabilirsiniz.1. KlorKlor güvenli hale getirmek için suya eklenir, çünkü toksisitesinin aksine sizi hasta edebilecek bakterileri ve mikropları öldürür.İçme suyuyla hastalıkların yayılmasını önlemek için suyumuzda klora ihtiyacımız var. Ancak bu, kloru içmek istediğiniz anlamına gelmez. Epidemiyoloji'de yayınlanan bir çalışmada Norveç'te 141.000 doğum incelendi. Araştırmacılar, musluk suyuna klor ilave edilen yerlerde yaşayan çocukların doğum kusurları için% 14 daha fazla risk yaşadıklarını keşfettiler.İdrar yolu anormallikleri ikiye katlandı. Bu nedenle klorlama, yaygın olarak kabul edilen temizleme suyu yöntemi olsa da, özellikle klor ve organik madde kombinasyonu ile geliştirilen trihalometanların (THM) dalgalanma eğiliminde olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, hala içmeden önce kesinlilk su filtrelenmelidir.Yani klor sudan alınmalıdır.


2. Florür

Birçok şehir halk sağlığı önlemi olarak sularına florür vermektedir. Ancak herkesin daha fazla florüre ihtiyacı yoktur. Suyunuza eklenen florür her ne kadar size zarar vermese de yine de filtrelemeyi tercih edebilirsiniz.


Kurşun

Kurşun musluk suyunuzda ortaya çıkabilen başka bir kirletici maddedir. Eski borular, maliyet tasarrufu önlemleri ve halk sağlığının aksine, yasal sınırın üzerinde öncülük edebilir. Kurşun bulaşmış su toplum sağlığına zarar verebilir. Kendinizi ve ailenizi kirli sudan korumak sizin sorumluluğunuzdadır. Su arıtma ve filtrasyonu, nerede yaşarsanız yaşayın, suyunuzu korumanın en iyi yoludur.


4. Nitrat

Nitrat, azot oksijen ile birleştirildiğinde doğal olarak oluşur. Tüm canlıların nitrata ihtiyacı vardır ve içme suyunuzda bulunur. Aslında, nitrat yüzeyde, özellikle yeraltı ve kuyu suyunda doğal olarak oluşur. Bununla birlikte, nitrat yüksek seviyelere ulaştığında, özellikle hamile kadınlar ve çocuklar için tehlikeli olabilir. Yüksek seviyelerde nitrat, gübreler, endüstriyel atıklar, fosseptik sistemler, zayıf kuyu inşaatları ve atıkların uygun olmayan şekilde bertaraf edilmesinden kaynaklanabilir. Kırsal bir bölgede yaşıyorsanız ve suyunuzu bir kuyudan alıyorsanız, su kalitenizin değişmediğinden emin olmak için suyunuzu yılda en az bir kez test ettirmelisiniz. Bir su filtresi sistemi satın alsanız bile test ettirmeye devam etmelisiniz. Bu arada Nitrat ancak damıtma veya ters osmoz yöntemleri ile uzaklaştırılabileceği iyon değiştirme yöntemiyle de gerçekleştirilir. Hane halkı için 300 LT /gün kapasiteli ev tipi ters osmoz cihazlarımızı öneriyoruz.


5. Virüsler

Sudan bulaşan virüsler bulaşıcı hastalıklar taşıyabilir. Hepatit A, norovirüs ve rotavirüsün hepsi su yoluyla bulaşabilir. Çoğu durumda, bu virüsler suya hayvan veya insan atığı yoluyla girer. Dolayısıyla, bunları şehir şebeke içme sularında bulamazsınız. Su virüslere karşı dezenfekte edilir ve kentsel alanlarda rutin olarak izlenir. Filtrasyon, musluk suyu içenlere ekstra bir koruma duvarı sağlar. Kırsal suların korunması için kesinlikle tavsiye edilir. Bunlar en yaygın beş su kirliliği türüdür. Ama suyunuzda başka ne bulabilirsiniz? Arsenik , Bakır , E. coli , Enterovirus , Radon , Salmonella ,gibi. Ve unutmayınız! Suyun içinde olası kombinasyonlar sonsuzdu...

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Su Arıtma

Comments


bottom of page