top of page

Filtrelenmiş Su, Şişelenmiş Su, Arıtılmış Su; Veya Musluk Suyu… Bunların Farkı Nedir?


Birçoğumuz bu konuyu çok dikkate almadan içme suyu kullandık. İdeal bir içme suyunun mevcudiyeti gelişmiş ülkelerin kalkınma ölçütlerinden biridir. Birçok gelişmekte olan veya üçüncü dünya ülkesi genellikle içilebilir suya yetersiz erişim sağlar ve musluktan çıkan su sıklıkla patojenler, askıda katı maddeler, toksinler ve / veya hastalık taşıyan organizmalar ile kirlenir. Ne yazık ki, gelişmiş ülkelerde su içilebilir hale getirmek için kullanılan kimyasal ajanların kullanımı, görünüşte zararsız musluk suyunun güvenliği konusunda insanlar arasında endişe yol açmıştır. .Kentsel alanların gelişimi, belediye su sistemleri tarafından sağlanan musluk suyunu insanlara su dağıtmanın en yaygın yollarından biri haline getirmiştir. Doğal Kaynak Sularda şişelenebilir bir içme suyu kaynağıdır. Fakat maliyetlidir. Dolum ve taşınmada meydana gelecek sağlık riskleri taşırlar. Bu nedenle çoğumuz ana içme suyu kaynağı olarak musluk suyuna güveniyoruz.


Musluk Suyuna Yakından Bakış

Musluk suları hastalıklara maruz bırakabilecek nitelikte kimyasallar ve kirleticiler getirebilir.

Dikkate alınması gereken birkaç ilginç nokta var:

EPA, ilaç, endokrin bozucu kimyasallar ve içme suyu, atık su, yüzey suyu ve yeraltı sularında tespit edilen kişisel bakım ürünleri gibi ortaya çıkan kirleticilerin etkilerini daha iyi anlamak için federal kurumlar ve eyalet ve yerel ortaklarla aktif olarak çalışmaktadır.Klor, mikrobiyal kontaminasyonla mücadele etmek için kullanılır, ancak sudaki organik madde ile reaksiyona girebilir ve tehlikeli, kanserojen trihalometanlar oluşturabilir.Joseph M. Price, MD, Moseby'nin Tıp Sözlüğü'nde, “Klor modern zamanların en büyük sakat ve katilidir.Bu sinsi bir zehir ”.(kaynak:http://www.pure-earth.com/chlorine.html)


Diş hekimliği uygulamalarında, diş macununda ve su florürlemesinde kullandığımız “Florür” etiketli madde, fosfor endüstrisinin ıslak yıkayıcılarında yakalanan tehlikeli atık maddelerdir.Bu son derece zehirli, tehlikeli kimyasalın boşaltılması yasadışıdır ve şirketlere uygun bir şekilde imha edilmeleri için ağır bir fiyat etiketine mal olur, bunun yerine yasal olarak su kaynaklarına atıldığı şehirlere ve kasabalara SATILIR.(kaynak:http://www.wakingtimes.com/2013/01/26/do-you-still-believe-fluoride-is-good-for-our-teeth-read-this/)


Musluğunuzdan çıkan suyun % 99'u duş almak, bahçeleri sulamak, çamaşır yıkamak, tuvaleti yıkamak vb. için kullanılsa da, çoğu ev için içme ve yemek pişirmek için kullanılan su ile aynıdır. Pestisitler, herbisitler, farmasötikler ve metaller gibi diğer organik ve inorganik maddelerin kirlenmesinin yanı sıra florür ve klor gibi kimyasalların olumsuz etkilerini ortaya koyan araştırmalar, temiz içme suyu alternatiflerine bakmamızı sağlıyor

Ne Tür Su İçiyorsunuz?

Daha fazla kirletici içme suyu kaynaklarına girdikçe ve bilimsel kuruluş içme suyumuzdaki kimyasalların vücutlarımız üzerinde daha olumsuz etkileri keşfettikçe, çeşme suyuna alternatifler geliştirmeye başladık. Satın alabileceğiniz ve tüketebileceğiniz su türleri için birçok seçeneğimiz var:


Şişelenmiş Su. Peki Şişelenmiş suyun % 40' nın aslında işlenmiş SU olduğunu biliyor muydunuz ? Daha da kötüsü, Çevre Çalışma Grubu tarafından yapılan bağımsız bir testlerde, arsenik, DPB'ler ve diğer 36 zararlı kirleticinin şişelenmiş suda saklandığını bulduğu ve bunan kadar kötüsü Damacana ve Pet şişelerin Potansiyel olarak tehlikeli kimyasal Antimon ve BPA içermesidir. Ve bir diğeri yıkıcı çevresel kirliğe neden olmasıdır.


Alkali Su- En faydalı İyonize minarel komozisyonuna sahiptir. Fakat alkalinizasyon işlemi suyu filtrelemez, bu nedenle kullandığınız belirli alkali su ünitesi için su filtresini dikkatlice değerlendirmeniz gerekir. 


Vitamin Suları- Kanmayın! Vitamin suları yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS), yapay renkler, katkı maddeleri, koruyucular ve kafein içerir.Daha da kötüsü… bu ürünleri üretmek için damıtılmış su kullanıyorlar - yeni okuduğunuz gibi tüketebileceğiniz en kötü su türlerinden biri.


Temiz Kaynak Suyu- Kendi kaynak suyunuzu doldurmak istiyorsanız çocukluğunuzu hatırlayın. Artık onlar eskide kaldı.


Kuyu Suyu- Ne yazık ki, Kuyu kolayca kontamine olabilir ve suyun arıtılması veya yumuşatılması gerekir.


Musluk Suyu Belediye su sistemi aracılığıyla sağlanan musluk suyu, özellikle şehirlerde ve büyük metropollerde yaşayanlar için en yaygın seçenek olmaktan çıkmıştır. Musluk suyuna erişim kolay ve hızlıdır, ancak klorlama konusundaki endişeler giderek yaygınlaşmaktadır. Buna ek olarak, musluk suyu, birçok insanın bu şebeke suyunu içmeden veya vücutta kullanmadan önce arıtılmasını gerektiren unsurlar taşıdığını düşünmektedir.Ters Ozmoz Filtresi

RO filtreleri , florür, kurşun, cıva, kist, klor ve daha fazlası dahil olmak üzere sudaki kirletici maddelerin temizlenmesinde etkilidir. Güvenlidir.


Granül Karbon ve Karbon Blok Filtreler

Bu filtreler, kirletici maddelerin filtre ortamının yüzeyine bağlandığı adsorpsiyon yoluyla kirleticileri giderir.


İyon Değiştirme Filtresi

Bu tip filtreler, suda doğal olarak oluşan iyonları kendi iyonlarıyla değiştirerek sudaki çözünmüş tuzları gidererek çalışır. İyon değiştirme filtreleri genellikle karbon adsorpsiyonu veya RO filtrasyonu ile birleştirilir, çünkü kendi başlarına organik maddeleri ve mikroorganizmaları etkili bir şekilde çıkarmazlar.Temiz Su İçmeye Başlamaya Hazır mısınız?

Eviniz için bir su filtresi veya ters osmoz cihazı satın almayı seçerseniz, sadece satın aldığınız filtrenin markasına bağlı olarak değişecek olan kimyasalların ve kirleticilerin çıkarılmasındaki etkinliğin yanı sıra, filtre kartuşlarının ömrünü de seçeceksiniz. Pahalı bir filtreden uzak durmayın, ancak kararınızı vermeden önce kullanım ömürlerini ve etkinliklerini göz önünde bulundurun. Prowater Su Uzmanları tüm sorularınız ve endişeleriniz için hizmetinizdedir, böylece en iyi su ihtiyaçlarınız için en iyi çözümü bulabiliriz!

277 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Su Arıtma

Comments


bottom of page